LARP- משחק תפקידים חי.

הכוונה פשוטה מאוד- משחק תפקידים "אמיתי". כלומר השחקן מגלם את הדמות באופן המוחשי ביותר. כמו שחקן בהצגה או סרט, בניגוד למשחק תפקידים שולחני בו שחקנים מתארים את מה שהדמויות שלהם עושות. כאן (באופן אידיאלי) השחקן לא "שובר דמות" אף פעם. כל מה שהוא עושה ואומר, הדמות שלו עושה ואומרת ולהיפך.

מה ההבדל בין אימונים ומפגשים למשחק?

באופן גס וכוללני:משחקים הם עיניין רציני- מאסטרים (כותבי ומנהלי המשחק) וקפטנים (מתאמי ומנהיגי קבוצות במשחק) עובדים על משחקים בתקופה המקדימה את המשחק עצמו, כותבים דמויות, מארגנים לוגיסטיקה וכדומה. למשחק עצמו יש חוקים ותקנות, זמנים מוגדרים ולפעמים גם עלילה מוגדרת. אלו הם המוקד של התחביב. והם עדיין יחסית נדירים, ולא מתרחשים פעמים רבות בשנה. למשחק צריך להגיע בתיאום עם קפטנים (רכזי הקבוצות), לאחר הרשמה, כתיבת דמות, אישור הדמות, וכמובן בתלבושת מתאימה ועם ציוד תקין.

מפגשי אימון הם פשוט מפגשים קהילתיים, במתכונת לא מחייבת במיוחד. נהוג להתאמן בלחימה, לשיר שירי שתייה, להשוות טכניקות בניה ותפירה ועיניינים בסגנון. כיום מתרחש לפחות מפגשי אימון קבועים בימי שבת- מתחת לגן השעשועים שברחוב החרוזים ברמת גן, ובגן הבנים בכפר סבא. למפגשים אפשר להגיע באופן חופשי, אין חובה להביא ציוד, ניתן (ומומלץ) להביא יותר ציוד מאשר הדרוש על מנת להשאיל לשחקנים חדשים, וכמובן- ניתן להגיע בביגוד נוח לאימון שלא חבל ללכלך, ולא רק בבגדים יעודיים ללארפים.

קהילת הלארפים בישראל היא גדולה ומחבקת, המונה אלפי אנשים – חדשים כוותיקים. תוכל למצוא את ה"לארפיסטים" בכל קצוות הארץ, מפעילים משחקים בכל הגדלים, משכים, הצורות והאמצעים. השימוש בפייסבוק ככלי התקשורות העיקרי נותן לנו את הנוחות לארגן משחקים ביעילות ובשימוש במשאב הכי חשוב- הקשרים בין אנשים בקהילה.
בקבוצת הפייסבוק הראשית "Israeli LARP – לארפ ישראלי" (https://www.facebook.com/groups/IsraeliLARP/) יש רשימה ארוכה של כל אירועי הלארפים שהוכרזו בארץ, הנה טעימה של כמה אירועים גדולים:

ליברה

מיקום: גן לאומי מקורות הירקון.
ז'אנר: פנטזיה, משחק עיר.
תאריכים: 14.9.2017 עד 16.9.2017.
בכמה מילים: ליברה הוא משחק פנטזיה המתרחש בעיר לייבון, עיר הסחר התוססת המרכזית המהווה כר לפעילות פוליטית רבה בין נציגי ארצות שונות, גורמים בעלי השפעה בעיר עצמה וכוחות על טבעיים הפועלים מתחת לפני שטח. המשחק בעל נופך ימיבניימי-רנסנסי.
ליברה הוא הלארפ הגדול הקרוב ביותר ומסמל, בהרצתו הרביעית, את תחיית התחביב אחרי כמה שנים של חוסר פעילות. כל שנה המשחק תופח בעוד עשרות של שחקנים חדשים שמתאהבים בתחביב.

קאסל פורג'ד

מיקום: חניון ע"ש יעקב הררי בנחל הבשור בשנתיים האחרונות
ז'אנר: פנטזיה
בכמה מילים: הוא המשחק הארוך ויש שיגידו המושקע ביותר בישראל עם טירה אדירה מעץ שממוקמת במרכזו וצבאות ענק שנלחמים עליה במשך לא פחות מחמישה ימים. המשחק הבא יערך ככל הנראה באביב 2018 או 2019,

סאנברן

מיקום: הרצה ראשונה: חאן נחל ערבה – חצבה, ינואר 2017
הרצה שניה – עוד לא הוכרז, ככל הנראה חורף 2018.
ז'אנר: פוסט-אפוקליפטי
בכמה מילים: לארפ פוסט-אפוקליפטי הפונה לקהל בינלאומי ונערך בשיתוף עם הלארפ הפולני OldTown ומהווה חלק מהעולם המשחקי הרחב שקיים ברחבי אירופה בעוד שלל משחקים מקושרים אחרים. המשחק קיבל שבחים ברחבי העולם ואף קיבל סקירה מרשימה במגזין הלארפים הגרמני LARPzeit. עולם המשחק הוא התגלמות החזון ש"לאחר האפוקליפסה" לכל אוהבי הז'אנר . הלארפ מיועד לקהל מבוגר יותר מאשר ליברה וקאסל ועוסק בנושאים קשים יותר. הנחיית המשחק תומכת בהשקעה אישית בשחקן תוך פיתוח קווסטים אישיים.

לארפים נוספים
משחקי יום. אלו משחקי שטח קצרי מועד, לרוב של ערב אחד ועד יממה, אשר מאפשרים לשחקנים להשתתף בהרפתקאה או אירוע מונחה אחר ללא השקעה גדולה במחנה או ימי חופשה ולרוב לא מחייבים שחקנים להיות חלק מקבוצה מוגדרת במשחק.

בין לארפ גדול ללארפ גדול רצים להם לארפי חדר ו"לארפים נורדים" – הלארפים הקטנים האלה (עד כ-40 אנשים) עוסקים יותר בנפש האדם, רובם יכילו מסר שהיוצר שלו מבקש להעביר לשחקנים והשימוש בכלי הכתיבה והעיצוב בהם יהיה שונה דרסטית מאלו של לארפים גדולים.

הסבר מפורט:

משחקים חיים באים במגוון גדלים וצורות. ממשחקי קבוצות של מאות אנשים, עד משחקי חדר של קומץ משתתפים.

משחקי חדר (כונו לארפ נורדי בעבר) הם משחקים קטנים המיועדים לקבוצה קטנה של שחקנים, למשך מספר שעות בודדות. משחקים כאלו נוטים להיות לא-עימותיים. כלומר ללא לחימה. הסוגיות הנידונות הן לרוב חברתיות, פילוסופיות. המשחק יכול לשמש לדימוי מצבי קיצון רגשיים בצורה מבוקרת- משחקי טאבו.

משחקים יותר גדולים הם לרוב מסוג עולם פתוח, בו מתרחשת עלילה מרכזית, והשחקנים רשאים לבחור דמויות באופן חופשי. אלו משחקים שנעים סביב ה40-100 שחקנים.

משחקים עוד יותר גדולים הם משחקי הקבוצות. במשחקים כאלו מתארגנות קבוצות מבעוד מועד, מכינות סיפורי רקע משותפים, מערכות יחסים בין הדמויות ותלבושות מתואמות. משחקים כאלו יכולים להגיע למאות שחקנים.

כל המשחקים הללו יכולים להגיע בכל עולם מערכה- פנטזיה, מדע בדיוני או אפילו היסטורי טהור.משחקים היסטוריים או פנטסיים לרוב נערכים עם שימוש בנשקי ספוג כמכאניקה לפתרון עימותים, חלקם עם נשקים קשים כדוגמאת עץ. משחקים בעלי פן עתידני/מודרני/סימפאנק מכניסים רובים כדוגמאת נרף, ג'ל או אפילו איירסופט.
במעמד זה אזכיר תחומים נושקים-

שיחזור – בתחום זה עוסקים רבים בשחזור ציוד ו\או שיטות לחימה מזמנים עברו. לעיתים גם הם עורכים משחקים או מפגשי שחזור רחבי היקף כמו כיבוש טירות, צעדות או קרבות מפורסמים.

מילסים- MilSim סימולציה צבאית. משחקים קטנים בציוד לחימה מודרני ונשקי איירסופט, מערבים המון טקטיקה וכושר גופני

HMB – תנועה חדשה יחסית, המכניסה את הלחימה בפלדה (נשקים קהים ושריון מלא) למסגרת ספורט תחרותי, ליחידים וצוותים בגדלים שונים. לחבר'ה היושבים בישראל יש מקום מכובד בתנועה העולמית החדשה הזו

.HEMA – אומנויות לחימה אירופאיות. לימוד ושחזור של אומנויות לחימה אירופאיות. תחום שעולה בשנים האחרונות. הלימוד נעשיה ממדריכים עתיקים ומשחזור של אומני לחימה, ונסיונות. מקביל לHMB ושחזור, אך בגישה של אומנות לחימה מודרנית, עם ציוד הגנה מודרני מותאם.

נגישות